neděle 2. března 2008

A Lack of Freedom

Už pošesté sestavil historik David Wallechinsky ve spolupráci s organizacemi na ochranu lidských práv (Freedom House, Human Rights Watch, Amnesty International) pro americký magazín Parade žebříček dvaceti nejhorších diktátorů světa. Letos na pomyslném vrcholu stanul Kim Čong-Il - vůdce severokorejského režimu. Propaganda, persekuce, zatýkání, politické vraždy, nerespektování ani základních lidských práv i mezinárodních dohod, národní hospodářství v rozkladu, tragická ekonomická situace, většina lidí pod hranicí chudoby a absolutní nesvoboda. To vše stojí za vládou Kim Čong-Ila a celé bolševické strany. Je otázkou, co čeká obyvatele až tento režim padne. Myslím, že teprve až budou lidé zvyklí žít bez svobody rozhodování a ani intuitivně neznající pojem trh vystaveni nutnosti nést za své finance a životy úplnou odpovědnost, ukáže se teprve krutá deformace lidské mysli působením extrémně levicových zřízení.
Plných devět ostatních diktátorů vládne v Africe, osm v Asii a jeden v karibské oblasti (čerstvě "zvolený" Raúl Castro na Kubě). Většina režimů hlásá, či si vynucuje Komunismus (Kuba, Bělorusko, Severní Korea, Laos), nevhodné vykládání konzervativního islámského práva šarí´a -resp. obecněji náboženský fanatismus (Irán, Saúdská Arábie), klasický vojenský režim (Barma, Pakistán, Uzbekistán- ten obzvláště stojí za pozornost!, Etiopie, Čad, Rovníková Guinea) či kombinaci všeho (Čína, Sýrie, Eritrea, Egypt, Libye, Súdán, Svazijsko, Zimbabwe - 1/4 lidí už opustila od roku 1980 zemi, inflace dosahuje neuvěřitelných 8000%).
Diktátorských režimů je samozřejmě víc. Ať už těch rudých (Venezuela, Bolívie, větší část Afriky) nebo extrémně pravicových - nacionalistických (Putin - ten byl letos z dvacítky vyřazen, či snad George Bush?) či monarchistických (Thajsko) nebo fanaticky náboženských. Je pak asi na delší debatu, zda absolutní svoboda vůbec někde v současnosti existuje, či zda po ní opravdu lidé touží.

zdroj: http://www.parade.com/dictators/2008/

Žádné komentáře: