pátek 11. dubna 2008

Architektura 21. století pohledem studentů

Ze soutěže, do které bylo přihlášeno 77 prací, vzešly tyto tři nejlepší návrhy rodinného domu pro 21. století. Třetí cenu získal Miroslav Krůpa, student VUT v Brně za ekologický návrh domu umístěný v souladu s reliéfem krajiny. Druhé místo získalo duo Filip Kotlář a Jan Jaroš z VUT Liberec resp. FA ČVUT za jejich návrh velmi nekonformního bydlení na stěně přehrady. Hlavní cenu pak studentka FA ČVUT Lucie Hladná se svými profesionálně a netradičně pojatými domy. Koncept však uchvacuje svou střídmostí, nápaditostí a především nekonvenčností. Médii proběhla zpráva, že většinu ze 77 přihlášených projektů tvořili nezajímavé, neodvážné a velmi konvenční domy. Sama porota byla prý z návrhů rozpačitá. Nicméně všechny tři nejlepší koncepty dle mého názoru stojí zato. Kéž bychom se mohli obklopovat designem podobného charakteru. Základem je, a myslím si, že se toho všichni zmiňovaní drželi, vytvářet domy v jejichž blízkosti, či uvnitř, se lidé cítí především dobře. To ovšem znamená nevytvářet architekturu či design, který se "líbí". Rozdělovat svět bez zamyšlení a schopnosti diskuze na líbí - nelíbí je sice jednoduché, ale také dost ubohé.

Dalším, i když už profesionálním projektem je architektura baziliky v africkém Gabonu. Pochází od mladé absolventky FA ČVUT Aleny Mocové. Železobetonová skořepina konstrukce podepřená řadou betonových sloupů s přídavkem mletého mramoru se samočistícím efektem (bílá, navždy bílá) se tyčí na pahorku nad hlavním městem Libreville (krásné jméno) a má pojmout až 4.5 tisíce lidí. Odkazy nejen na evropskou gotiku, ale i na architekturu první poloviny 20. století (mnou tolik obdivovaný arch. Gočár) jsou velmi zřejmé a zavěšený kříž uprostřed 40m "věže" jakoby držela magická energie pocházející přímo z nebes. Ve skutečnosti je kříž uložen pomocí několika ocelových lan na svou pozici. Celý fascinující areál pak velmi přirozeně volbou materiálů i celkovým konceptem vyjadřuje obrovskou úctu nejen k víře, ale i k jednoduchosti a kráse života na černém kontinentu. Je jen smutné, že podobně fascinující a úchvatně tvůrčí projekty minimálně v Praze odmítáme.

3 komentáře:

jarush řekl(a)...

náářez! tyo ten kostej je fakt výbornej!a taky ten domek napůl zapuštěnej do země, brala bych!

Anonymní řekl(a)...

kdybyste si od jednoho z dobře umístěných, Jana Jaroše, chtěli něco přečíst, tak na www.nekultura.cz píše články o architektuře...

Luky řekl(a)...

Aha!Díky za typ. A hned federální shromáždění. Bravo!